ChatGPT czy copilot Leo AI dla inżynierów – porównanie
29 kwietnia 2025
W wielu zadaniach takie rozwiązania jak ChatGPT, Gemini oraz inne modele sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (General-Purpose AI) są pomocne. Podczas pracy ze specjalistycznymi treściami okazują się jednak problematyczne.
Coraz chętniej sięgamy po sztuczną inteligencję. W wielu zadaniach takie rozwiązania jak ChatGPT, Gemini oraz inne modele sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (General-Purpose AI) są pomocne. Podczas pracy ze specjalistycznymi treściami okazują się jednak problematyczne. W tym artykule przedstawimy porównanie ChatGPT czy copilot Leo AI, skierowane do inżynierów, konstruktorów CAD i ogólnie do osób, dla których projekty CAD stanowią istotną część zawodowych zadań.
Kiedy wyspecjalizowany copilot jest lepszy niż AI ogólnego przeznaczenia
Obecnie w każdej dziedzinie zawodowej obserwujemy odwrót od narzędzi AI ogólnego przeznaczenia, takich jak najbardziej znany ChatGPT. Bardziej praktyczni okazują się inteligentni asystenci AI (copiloty) specyficzni dla danej dziedziny. Te rozwiązania są trenowane tak, aby sprostać unikalnym potrzebom danego zawodu.
Wyspecjalizowany copilot uczy się na wyselekcjonowanej kategorii treści oraz na problemach, w których rozwiązania znajduje się z wykorzystaniem jednolitych reguł. Zapobiega to powstawaniu tzw. „halucynacji”, które są efektem między innymi stosowania przez AI fałszywych korelacji między niepowiązanymi ze sobą danymi.
Mamy już szereg przykładów copilotów specyficznych dla danej branży:
- Inżynierowie oprogramowania używają GitHub Copilot i Codium do automatycznego uzupełniania kodu, refaktoryzacji funkcji i wykrywania błędów.
- Montażyści wideo korzystają z Runway lub Pika Labs do generowania i edycji treści wideo za pomocą modeli, które rozumieją perspektywę, oświetlenie i ruch.
- Lekarze i naukowcy z obszaru medycyny wspierają się takimi inteligentnymi narzędziami jak Glass AI lub Syntegra, które znają język diagnozy medycznej i artykułów naukowych oraz poprawnie czytają elektroniczną dokumentację medyczną (EHR).
- Prawnicy mają do dyspozycji copilota Harvey, wytrenowanego wyłącznie na dokumentach prawnych, doszkalanego z lokalnej dokumentacji prawniczej, i zintegrowanego bezpośrednio z programami do edycji tekstów.
- Marketerzy oraz zespoły sprzedażowe mogą korzystać z wielu dedykowanych rozwiązań takich jak polskie Synerise, czy popularnych na świecie Copy.ai, Surfer SEO, Regie.ai, Apollo AI, i wielu innych, wspierających wybrane działania marketingowe i sprzedażowe.
Te narzędzia niekoniecznie są dłużej szkolone od GPT, a w ich rozwój nie zainwestowano tak wiele czasu, energii i pieniędzy. Wiele z nich jest zbudowanych w oparciu o gotowy model GPT. Wygrywają jednak w swoich niszach, ponieważ robią dokładnie to, czego ich użytkownicy od nich oczekują. Projektowanie CAD i sztuczna inteligencja to również jest połączenie wprost proszące się o indywidualne podejście.
Co wyróżnia copilota w porównaniu z ChatGPT
Cztery kluczowe wyróżniki sprawiają, że wyspecjalizowany inteligentny asystent (copilot) jest narzędziem odpowiednim dla profesjonalisty:
- Integracja z przepływem pracy – GitHub Copilot integruje się z edytorami kodu, takimi jak VSCode; Harvey działa wewnątrz Worda. Te narzędzia są dostępne bezpośrednio w środowisku, w którym dana grupa zawodowa pracuje.
- Niezawodność – w przeciwieństwie do GPT, który został wytrenowany, aby zadowolić szeroką publiczność, narzędzia specyficzne dla danej dziedziny opierają się na wyselekcjonowanych danych wysokiej jakości, co przekłada się na jakość generowanych przez nie odpowiedzi.
- Dopasowanie modalności – narzędzia takie jak Runway.ai rozumieją podział filmu na klatki, oświetlenie i perspektywę, ale nie zdiagnozują zdjęcia RTG uzębienia. Są trenowane w modalności, w której generują odpowiedzi.
- Ochrona własności intelektualnej – w pracy zawodowej bardzo ważne jest chronienie własności intelektualnej. Dlatego narzędzia takie jak Harvey, Codium i inne są zbudowane z zachowaniem surowych standardów prywatności danych. Przekazywane im dane nie są używane w generowaniu odpowiedzi dla innych podmiotów.
ChatGPT mimo swoich ogromnych możliwości nie spełnia powyższych warunków, i z tego względu ma ograniczone zastosowanie w zadaniach zawodowych.
Dla inżynierów powstał model sztucznej inteligencji (Large Mechanical Model) trenowany na danych technicznych, profesjonalnej literaturze inżynierskiej, inżynierskiej metodologii obliczeniowej i projektach CAD, który rozumie modelowanie 3D stosowane w projektowaniu urządzeń i konstrukcji. Ten copilot dla inżynierów nazywa się Leo AI.
Porównanie cech ChatGPT i Leo AI
W poniższej tabeli zobaczysz szczegółowe porównanie cech modelu ogólnego przeznaczenia i Leo AI, które pomoże w znalezieniu odpowiedzi na dylemat: ChatGPT czy copilot, czego używać w codziennej pracy inżyniera?
Cecha | ChatGPT (GenAI) | Leo AI (copilot, inteligentny asystent CAD) |
Specyficzny dla domeny inżynierii mechanicznej | ❌ Model ogólnego przeznaczenia | ✅ Zaprojektowany przez inżynierów dla inżynierów |
Wykorzystuje wiarygodne źródła danych o wysokiej jakości merytorycznej | ❌ Trenowany na blogach, forach, bez możliwości wskazywania źródeł w odpowiedziach | ✅ Trenowany na ponad milionie zweryfikowanych dokumentów technicznych (w tym literaturze fachowej), wskazuje źródła |
Uwzględnia swoje bariery kognitywne (wie, czego nie wie) | ❌ Często próbuje zgadywać odpowiedzi bez informowania o tym (ryzyko halucynacji) | ✅ Uprzedza, gdy odpowiedź jest niepewna, różnicuje odpowiedzi oparte na internecie i na źródłach technicznych |
Ma wbudowaną możliwość integracji z oprogramowaniem CAD i systemem plików dokumentacji technicznej | ❌ Bez integracji | ✅ Zintegrowany z folderami WIndows, oprogramowaniem CAD, systemami PDM |
Rozpoznaje geometrię CAD i warunki poprawności projektu | ❌ Model tekstowy | ✅ Korzysta z własnego modelu wiedzy technicznej (Large Mechanical Model) aby rozumieć kontekst projektu |
Wykorzystuje multimodalne wnioskowanie specyficzne dla problematyki inżynierii | ❌ Nie rozumie geometrii | ✅ Wykorzystuje zasady geometrii, fizyki oraz rozumienie tekstu, by generować poprawne odpowiedzi |
Zapewnia ochronę własności intelektualnej i zasobów danych | ❌ Przekazywane w pytaniach dane mogą być używane do dalszego trenowania | ✅ Przekazywane w pytaniach dane nigdy nie są używane do dalszego trenowania i pozostają prywatne |
Na danych firmowych działa autonomicznie | ❌ Jeden model dla wszystkich użytkowników | ✅ Sklonowany autonomiczny model dla każdego użytkownika |
Powyższe porównanie cech nie oznacza, że ChatGPT jest w pracy całkowicie bezużyteczny. To niewątpliwie potężne narzędzie, które w zadaniach niezwiązanych z wiedzą inżynieryjną i niewymagających poufności może z powodzeniem znaleźć zastosowanie. Warto natomiast znać jego ograniczenia.
ChatGPT czy copilot Leo AI – podsumowanie
ChatGPT to imponujące narzędzie ogólnego przeznaczenia. Używany jako wsparcie w projektowaniu CAD nie zapewnia jednak głębokiego i kontekstualnego zrozumienia problemu oraz niezawodności wymaganej w inżynierii.
Copilot Leo AI został natomiast stworzony przez inżynierów dla inżynierów i oferuje:
- Odpowiedzi oparte wyłącznie na profesjonalnych, wiarygodnych źródłach.
- Dogłębne zrozumienie CAD i kontekstu projektowego.
- Integrację ze środowiskiem pracy konstruktora CAD.
- Wiarygodne cytowanie źródeł i przejrzystość poziomu pewności.
- Poufność danych na poziomie przedsiębiorstwa.
Jeśli Twoja firma dąży do podwyższania sprawności i precyzji oraz bezpieczeństwa procesów projektowych, to już nadszedł czas, aby przejść do korzystania z copilota zaprojektowanego specjalnie dla inżynierii. Zobacz film z prezentacją Leo AI.
Zapytaj nas w Visiativ Poland o pakiety Leo AI i wsparcie w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.