Platforma 3DEXPERIENCE dla początkujących

30 czerwca 2025

Pracujesz w dziale projektowym i w Twojej firmie ma zostać wdrożona platforma 3DEXPERIENCE, a Ty nie wiesz jeszcze co to dokładnie będzie oznaczać dla Twojej pracy? Więcej biurokracji? Nowe obowiązki? W niniejszym artykule Platforma 3DEXPERIENCE Dla Początkujących przyjrzymy się, czy jest się czego obawiać, i czy może czekają Cię również jakieś korzyści.

Krótkie wprowadzenie do platformy 3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE to zintegrowane środowisko wspierające wszystkie etapy procesu projektowania i produkcji nowych produktów oraz ulepszania już produkowanych. Umożliwia użytkownikom korzystanie z zaawansowanych narzędzi do projektowania, zarządzania danymi oraz współpracy w czasie rzeczywistym.

Praca w jednym środowisku 3DEXPERIENCE zapewnia bezpieczne udostępnianie projektów i danych, niezależnie od systemu operacyjnego i urządzenia. Daje firmie przewagę konkurencyjną poprzez optymalizację procesu projektowania i produkcji.

Kiedy platforma 3DEXPERIENCE jest wdrażana w firmie?

Przejrzyj poniższą listę i jeśli odnajdziesz na niej powód wdrożenia platformy 3DEXPERIENCE w firmie, w której pracujesz, to bardzo dobry znak, bo są to bardzo racjonalne powody:

  • Poprawa współpracy i komunikacji: 3DEXPERIENCE ma usprawnić wymianę informacji i danych między różnymi działami (inżynieria, produkcja, marketing, sprzedaż) w jednym środowisku.
  • Centralizacja danych i zarządzanie cyklem życia produktu (PLM): 3DEXPERIENCE to system PLM i jedno źródło prawdy dla wszystkich w przedsiębiorstwie obejmujące komplet danych związanych z każdym produktem, od koncepcji po wycofanie z rynku.
  • Wspieranie innowacji i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek: 3DEXPERIENCE ma ułatwić tworzenie, symulowanie i testowanie nowych koncepcji oraz uwolnić procesy projektowe od wąskich gardeł, zbędnych przestojów.
  • Poprawa efektywności i redukcja kosztów: oczekiwana jest po platformie optymalizacja procesów, eliminacja redundancji i błędów, a w efekcie oszczędność czasu i zasobów.
  • Wzmocnienie procesów projektowania i inżynierii: planowane jest przede wszystkim wykorzystanie zaawansowanych narzędzi CAD, CAE i CAM w zintegrowanym środowisku.
  • Lepsze zrozumienie klienta i dostosowanie oferty: ważnym zadaniem dla platformy 3DEXPERIENCE jest zbieranie i analiza danych niezbędnych do lepszego zrozumienia potrzeb klientów i tworzenia bardziej spersonalizowanych produktów i usług.
  • Wspieranie transformacji cyfrowej: wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE jest częścią szerszej modernizacji infrastruktury IT w przedsiębiorstwie i jednym z elementów wdrażania nowoczesnych technologii w celu zwiększenia konkurencyjności firmy na wielu rynkach.

To najczęstsze racjonalne powody wdrażania platformy 3DEXPERIENCE w przedsiębiorstwie. Istotna jest również możliwość jej integracji z systemami ERP, CRM oraz innymi używanymi w firmie.

Ważne jest zrozumienie, że platforma faktycznie zmienia procesy w firmie, a nie jest jedynie dodatkiem do nich. A to oznacza konieczność zmiany niektórych przyzwyczajeń wśród pracowników.

Co zmienia wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE?

Wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE w firmie będzie wiązało się z koniecznością zmiany wielu dotychczasowych przyzwyczajeń i sposobów pracy, prawdopodobnie także na Twoim stanowisku, szczególnie jeśli pracujesz w dziale projektowym, ale nie tylko.

Oto zmiany, których najczęściej można się spodziewać:

  • Koniec pracy w silosach: zamiast izolowanej pracy poszczególnych działów, praktykowana zacznie być współpraca interdyscyplinarna w ramach platformy. Wymaga to dzielenia się informacjami na każdym etapie projektu, aktywnego uczestnictwa w projektach zespołowych i polegania na centralnym systemie danych – jednym źródle prawdy w przedsiębiorstwie, którym jest platforma 3DEXPERIENCE.
  • Koniec przechowywania dokumentacji na indywidualnych stanowiskach pracy: zamiast zapisywania projektów i dokumentów na lokalnych dyskach lub serwerach działowych, wszystko jest przenoszone i zarządzane w scentralizowanym środowisku 3DEXPERIENCE. Wymaga to zmiany nawyków związanych z zarządzaniem plikami, i jest to na początku najbardziej odczuwalna zmiana: gdzie czego szukać, gdzie co zapisać, kto ma jaki poziom dostępu.
  • Komunikacja na platformie zastępuje emaile: wszystkie ważne dla prowadzonych projektów dyskusje online, zatwierdzenia i udostępnienia informacji odbywają się bezpośrednio w platformie, z wykorzystaniem wbudowanych narzędzi do współpracy, komentarzy i przepływów pracy. Ogranicza to „szum informacyjny” w skrzynkach mailowych i centralizuje kontekst projektowy, eliminuje gubienie istotnych danych oraz skraca czas na ich wyszukiwanie. Koniec z przeszukiwaniem skrzynki mailowej w poszukiwaniu potwierdzenia zmiany w projekcie sprzed kilku miesięcy!
  • Praca na narzędziach CAD/CAE/CAM w zintegrowanym środowisku: konsekwencją pracy na wspólnej platformie jest wykorzystywanie narzędzi z nią zintegrowanych. Specjaliści muszą nauczyć się korzystać z zintegrowanych aplikacji 3DEXPERIENCE, co często oznacza porzucenie lub ograniczenie użycia dotychczasowych, ulubionych narzędzi. Wymaga to nauki nowych interfejsów i przepływów pracy.
  • Przejście od sekwencyjnych, liniowych przepływów pracy do równoległych: platforma daje możliwość wglądu w dowolne etapy projektu działom i osobom, które miały dotąd ograniczoną wiedzę na temat tego, nad czym pracuje np. dział projektowy, a to oznacza możliwość dodawania komentarzy do projektów na wcześniejszych etapach i uwzględnianie nowych informacji w projekcie, w celu jego optymalizacji, lub optymalizacji samego procesu pracy nad nim. Pozwala to między innymi na wcześniejsze i sprawniejsze uzupełnienie informacji pochodzących z innych działów, które są kluczowe dla projektu. Wymaga to nauczenia się współpracy między działami na nowo i nierzadko wykształcenia realnego poczucia wspólnej odpowiedzialności za projekt.
  • Brak transparentności zastępuje bieżąca widoczność danych: to zmiana powiązana z omówionymi już wyżej i leżąca u ich podstaw – generalnie platforma zapewnia większą transparentność danych projektowych dla użytkowników o różnych poziomach dostępu. Wymaga to przyzwyczajenia się do tego, że informacje są dostępne na bieżąco i na bieżąco mogą być komentowane. Użytkownicy otrzymują więcej bardziej merytorycznych i uporządkowanych informacji zwrotnych. Ważne staje się też określanie poziomów dostępu dla poszczególnych danych i użytkowników.
  • Indywidualna wiedza i doświadczenie zostają uzupełnione przez platformę: już wyżej pojawiło się określenie platformy 3DEXPERIENCE jako jednego źródła prawdy w przedsiębiorstwie, a w praktyce oznacza to, że wszelkie wątpliwości techniczne i projektowe powinny być rozstrzygane w odwołaniu do danych znajdujących się na platformie. Twoje osobiste doświadczenie i wiedza oczywiście nadal mają ogromną wartość, nowym nawykiem staje się natomiast wplatanie w decyzje projektowe odwołań do danych z platformy.
  • Bieżące śledzenie postępu zamiast okresowego raportowania: platforma często służy wdrożeniu narzędzi do bieżącego śledzenia postępu prac i automatycznego generowania raportów. Wymaga to regularnego i dokładnego aktualizowania statusów zadań i projektów. Z drugiej strony nie będziesz już musiał sobie przypominać po weekendzie w poniedziałek czym zajmowałeś się w poprzednim tygodniu, bo wszystko zostało na bieżąco zapisane.
  • Ujednolicenie procesów i standaryzacja danych: wdrożenie 3DEXPERIENCE często wiąże się z koniecznością standaryzacji procesów i formatów danych w całej organizacji. Dostosowanie do jednolitych procedur i sposobu zapisu danych może oznaczać konieczność zmiany oprogramowania czy nawet urządzeń, a co za tym idzie nawyków, w bardzo różnych działach. W efekcie zniknie potrzeba np. przeformatowywania plików.
  • Praca w procesie iteracyjnym: jako że platforma umożliwia współpracę na każdym etapie projektu, oznacza to, że praca nad projektem nie dąży do „jednorazowego wykonania”, i to zwykle oznacza dużą zmianę w nawykach. Zamiast skupiać się na projekcie jako całości do momentu jego dowiezienia, skupienie zespołu podzielone jest na etapy, a pomiędzy nimi następuje wymiana danych. Oznacza to dążenie do realizacji projektu bez słabych punktów, a jeśli założenia projektu powodują nieuchronnie słabe punkty, oznacza to otwartość na zmianę założeń. To podejście ma również zastosowanie do rozwoju produktów, które już są w ofercie firmy.

Zmiana tych przyzwyczajeń wymaga czasu, Twojego zaangażowania, odpowiedniego szkolenia i wzajemnego wsparcia w zespole oraz ze strony kierownictwa. Kluczem do sukcesu wdrożenia 3DEXPERIENCE jest zrozumienie korzyści płynących z nowych sposobów pracy zarówno na poziomie firmy, jak i indywidualnego stanowiska pracy.

3DEXPERIENCE to środowisko, w którym rzadkością są sfinalizowane projekty trafiające do kosza z powodu wad wykrytych zbyt późno, i wszyscy pracownicy mają oparcie w spójnym i aktualnym źródle wiedzy. Mamy nadzieję, że takie środowisko pracy będzie odpowiadać również Tobie!

Możliwości platformy 3DEXPERIENCE w pigułce

Praca z platformą 3DEXPERIENCE jest pomocna dla firm z różnych branż, gdzie sposób zarządzania projektami może być strategicznym czynnikiem w podnoszeniu konkurencyjności. Umożliwia efektywną współpracę między zespołami projektowymi i produkcyjnymi. Zapewnia dostęp do narzędzi symulacji i analizy w czasie rzeczywistym. Pozwala na zarządzanie danymi projektowymi i cyklem życia produktu w jednym, zintegrowanym środowisku. Umożliwia generowanie dokumentacji i raportów w różnych formatach oraz stosowanie spójnego formatu danych w całym przedsiębiorstwie.

Konstruktorka CAD poznaje możliwości platformy 3DEXPERIENCE

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo kluczowym możliwościom.

Zarządzanie danymi na platformie 3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE zapewnia bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych projektowych. Dzięki wszechstronnemu gromadzeniu danych w standaryzowanych formatach umożliwia zarządzanie cyklem życia produktu, od fazy projektowania do produkcji.

Współpraca na platformie 3DEXPERIENCE jest możliwa zarówno online, poprzez zdalny dostęp do danych w czasie rzeczywistym, jak i w trybie offline, z aktualizacją danych po podłączeniu do internetu. Platforma umożliwia zarządzanie danymi w chmurze obliczeniowej, z dostępem z dowolnego miejsca, z całego świata i z dowolnego urządzenia.

Projektowanie i symulacje

3DEXPERIENCE umożliwia projektowanie parametryczne i bezpośrednie, z wykorzystaniem narzędzi SOLIDWORKS. Zapewnia również dostęp do symulacji i analizy w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem narzędzi SIMULIA. Raz wykonana analiza symulacyjna staje się automatycznie dostępna dla wszystkich uprawnionych użytkowników platformy.

Pozwala na testowanie i weryfikację projektów wirtualnych, zanim zostaną wytworzone fizycznie. Umożliwia współpracę z innymi zespołami i klientami, z wykorzystaniem aplikacji społecznościowych.

Zarządzanie produkcją na platformie 3DEXPERIENCE

Platforma umożliwia zarządzanie produkcją i wytwarzaniem, z wykorzystaniem narzędzi DELMIA. Zapewnia dostęp do narzędzi CAM i CNC, z wykorzystaniem narzędzi CATIA.

Pozwala na optymalizację procesu produkcji, z wykorzystaniem narzędzi do symulacji i analizy. Usprawnia także współpracę z dostawcami części i podzespołów oraz z partnerami.

Wsparcie marketingu i sprzedaży poprzez 3DEXPERIENCE

3DEXPERIENCE to także środowisko pracy dla działów marketingu i sprzedaży. Umożliwia tworzenie fotorealistycznych wizualizacji produktów oraz koncepcji produktów. Z pomocą narzędzi dostępnych na platformie można przygotować również instrukcje do produktów oraz materiały prezentujące ich zalety.

Czego potrzebujesz, by zacząć pracę na platformie 3DEXPERIENCE

Do rozpoczęcia pracy z platformą 3DEXPERIENCE będzie potrzebny indywidualny dostęp nadany przez administratora (login i hasło). Logowanie odbywa się z wykorzystaniem przeglądarki internetowej (Chrome, FireFox, Edge, Safari).

Przed rozpoczęciem korzystania z platformy warto zweryfikować jej aktualne wymagania sprzętowe. W przygotowaniu do rozpoczęcia pracy z platformą przydatne są również szkolenia prowadzone przez ekspertów z Visiativ Poland. Zapraszamy do kontaktu!

Polecane artykuły

Zobacz pozostałe artykuły

Udostępnij ten artykuł